Categories
Search

Sterylizator kosmetyczny - kulkowe i UV

Sterylizacja w salonie kosmetycznym

Każdy gabinet medycyny estetycznej oraz kosmetyczny potrzebuje specjalnych urządzeń zapewniających dokładne usunięcie drobnoustrojów i bakterii z używanych narzędzi. Sterylność gabinetu to podstawa. Prowadzenie tego typu działalności wiąże się z obowiązkiem spełnienia wymogów sanitarnych. Jednym z nich stanowi przeprowadzanie regularnej sterylizacji oraz dezynfekcji wszystkich narzędzie oraz urządzeń.

To tego celu służą urządzenia do sterylizacji. Klienci muszą mieć pewność, iż są chronieni przed niezdrowymi mikroorganizmami. Zachowanie higieny jest podstawą w każdym gabinecie. Sterylizator do narzędzi manicure jest wręcz obowiązkiem. Posiadając sterylizator kosmetyczny można zadbać o higienę oraz bezpieczeństwo w salonie. Dzięki niemu można wykorzystywać przyrządy wielokrotnie nie narażając zdrowotnie swoich klientek.


Rodzaje sterylizatorów kosmetycznych

Autoklaw

Jednym z najbardziej popularnych urządzeń przeznaczonych do sterylizacji kosmetycznej jest autoklaw. Skutecznie niszczy on wszelkie mikroorganizmy, wirusy, grzyby itp. szkodniki dla ludzkiego zdrowia. Ten sterylizator do narzędzi kosmetycznych używa się m.in. w gabinetach medycyny estetycznej, studiach tatuażu, gabinetach kosmetycznych i stomatologicznych. W porównaniu do poprzednich wersji, obecnie nie są one już tak bardzo duże, a także są bardzo łatwe w obsłudze. Autoklaw to niezbędne urządzenie do narzędzi, które podczas wykonywania danej pracy mają kontakt z ludzką skórą.

Autoklaw kształtem przypomina zamknięty oraz ogrzewany zbiornik, który służy do przeprowadzania wskazanych procesów fizycznych. W jego wnętrzu utrzymuje się wysoka temperatura i ciśnienie wpływające na większą skuteczność sterylizacji. Wytwarzająca się para prowadzi do uwolnienie z wewnątrz energii uszkadzająca występujące drobnoustroje. Para wodna zabija mikroorganizmy takie jak wirusy i bakterie. Używanie autoklawu parowo – ciśnieniowego to jeden z najbardziej zalecanych oraz skutecznych sposobów na dokonanie sterylizacji.

Sterylizator kulkowy

Sterylizator kulkowy jest jednym z najdłużej wykorzystywanych tego typu urządzeń. Narzędzia wkłada się do kulek kwarcowych po rozgrzaniu ich do wysokiej temperatury. Są one stworzone z myślą o szybszej oraz częstszej sterylizacji w różnych kosmetycznych gabinetach. W tym urządzeniu najistotniejszą rolę odgrywają szklane kulki. Podczas pracy w wolnym tempie oddają one ciepło do otoczenia, a tym samym wspomagają utrzymanie odpowiedniej temperatury dla wykonywanego procesu sterylizacji.

Sterylizator UV

Sterylizacja UV polega na naświetleniu danego materiału ultrafioletowym promieniowaniem. Zmienia ono strukturę nukleinowych kwasów przez co w najsilniejszy sposób działa na wegetatywne formy drobnoustrojów. Najczęściej używa się fal, których długość wynosi 210-328 nm. Ultrafioletowe promieniowanie nie przeniknie w głąb ciał stałych czy też płynów. Natomiast jest ono absorbowane poprzez sztuczne tworzywa oraz szkło. W związku z tym, zwykle wyjaławia się na powietrze bądź powierzchnię sterylizowanych przedmiotów. To bardzo pomocnicza metoda.

Kontrola sterylizacji

Końcowym ważnym etapem przeprowadzonej sterylizacji jest wykonanie kontroli. Wykonuje się ja poprzez zastosowanie testowych pasków. Każdy z nich sterylizuje się wraz z narzędziami. Działanie wykonuje się przynajmniej jeden raz na okres trzech miesięcy. Otrzymane wyniki trzeba dostarczyć maksymalnie do 24 godzin do laboratorium. Każdy sterylizator musi mieć możliwość regulacji swoich parametrów sterylizacji, którymi są czas sterylizacji, ciśnienie oraz temperatura.