Wysoki poziom sterylności sprzętu i narzędzi pracy wpływa na bezpieczeństwo podczas wykonywania zabiegów kosmetycznych. W trosce o ochronę zdrowia zarówno klientów, jak i pracowników, salony kosmetyczne kupują autoklawy, które umożliwiają szybką i skuteczną sterylizację narzędzi. Czym jest autoklaw kosmetyczny, na czym polega mechanizm jego działania i na co zwrócić uwagę przy jego zakupie?

Dlaczego sterylizacja jest ważna w salonach kosmetycznych?

Sterylizacja w gabinecie kosmetycznym to niezwykle istotny temat w kontekście bezpieczeństwa klientów i pracowników lokalu. Każdego dnia do salonu trafiają nowi klienci, którzy mogą przenosić i rozprzestrzeniać różnego rodzaju drobnoustroje chorobotwórcze – wirusy, bakterie czy też grzyby. Takie patogeny w prosty sposób przenikają do organizmu w wyniku mikrouszkodzeń skóry, do których dochodzi podczas zabiegu kosmetycznego.

Lekceważenie zasad dezynfekcji i sterylizacji narzędzi może zatem nieść za sobą poważne konsekwencje, w tym m.in. zarażenie gronkowcem, wirusem HIV, HBV lub HCV, a także rozwój grzybicy stóp lub paznokci. By tego uniknąć, każdy salon kosmetyczny powinien być wyposażony w autoklaw, a także przestrzegać procedur związanych ze sterylizacją narzędzi. Tylko w ten sposób właściciel salonu może mieć pewność, że zapewnia swoim klientom 100% ochronę przed wszelkimi patogenami.

Autoklaw – co to takiego?

Autoklaw kosmetyczny (a dokładnie autoklaw medyczny, ponieważ pomimo różnego nazewnictwa wszystkie autoklawy są medyczne) to urządzenie przeznaczone do wielokrotnej sterylizacji narzędzi kosmetycznych, chirurgicznych, a także tych używanych w salonach piercingu, studiach tatuażu oraz w gabinetach medycyny estetycznej czy stomatologii. Jest to hermetycznie zamknięty i ogrzewany zbiornik, w którym odbywa się proces sterylizacji. We wnętrzu autoklawu zachowany jest odpowiedni poziom temperatury i ciśnienia, który w połączeniu z parą wodną zapewnia skuteczne usuwanie drobnoustrojów chorobotwórczych z przedmiotów.

W ostatnich latach znaczną popularnością w salonach kosmetycznych cieszą się autoklawy parowo-ciśnieniowe klasy B, które zapewniają najwyższą skuteczność i bezpieczeństwo procesu sterylizacji. Ich niezaprzeczalnym atutem jest przystępna cena oraz możliwość zaoszczędzenia czasu, który do tej pory trzeba było przeznaczać na przekazywanie narzędzi do sterylizacji podmiotom zewnętrznym. Co więcej, taki autoklaw kosmetyczny umożliwia wielokrotną sterylizację wszystkich narzędzi używanych w salonie kosmetycznym, począwszy od pilników, nożyczek i pęset, aż po akcesoria porowate i te o bardzo skomplikowanej budowie.

Autoklaw w salonie kosmetycznym – wygoda czy obowiązek?

Zgodnie z Rozporządzeniem Ministra Zdrowia z dnia 17 lutego 2004 r. w sprawie szczegółowych wymogów sanitarno-higienicznych salony kosmetyczne są zobowiązane do przestrzegania zasad związanych z procesami dekontaminacji. Oznacza to, że wszystkie narzędzia wielokrotnego użytku, które mogą naruszyć ciągłość tkanek, powinny być regularnie czyszczone, dezynfekowane i sterylizowane. Podobny zapis widnieje w Ustawie o zapobieganiu i zwalczaniu zakażeń i chorób zakaźnych u ludzi z 5 grudnia 2008 r., która jasno wskazuje konieczność stosowania sterylnych i bezpiecznych narzędzi, by zapobiec w ten sposób rozprzestrzenianiu się chorób zakaźnych.

W obu tych dokumentach nie jest jednak wskazane wprost, że lokale z branży beauty powinny posiadać autoklaw. Warto jednak zaznaczyć, że chociaż usługę sterylizacji sprzętu kosmetycznego można zlecić firmie zewnętrznej, to zakup autoklawu niesie za sobą wiele korzyści, w tym m.in.:

  • gwarancję pełnej kontroli nad procesem sterylizacji narzędzi;
  • oszczędność czasu związanego ze sterylizacją akcesoriów;
  • większy prestiż dla lokalu, który dba o bezpieczeństwo i zdrowie klientów.

Jaki autoklaw do salonu kosmetycznego warto wybrać?

Na rynku dostępne są obecnie trzy klasy autoklawów – B, S oraz N. Jak już wspomnieliśmy, największą popularnością cieszą się autoklawy kosmetyczne B, które umożliwiają sterylizację wszystkich narzędzi, w tym także tych o nieregularnych kształtach i porowatej powierzchni. Autoklawy klasy N to natomiast urządzenia podstawowe, przeznaczone do sterylizacji wyłącznie prostych narzędzi, m.in. litych, nieopakowanych wsadów.

Na co jeszcze, oprócz klasy urządzenia, należy zwrócić uwagę przy wyborze autoklawu kosmetycznego?

  • lokalizacja – prawidłowe umiejscowienie autoklawu jest kluczowe, by zapewnić mu właściwe warunki do pracy. Warto pamiętać o tym, by zachować odpowiednią przestrzeń pomiędzy sprzętem a najbliższym otoczeniem, tak, by autoklaw mógł w pełni oddawać ciepło podczas pracy. W związku z tym jeszcze przed zakupem konkretnego modelu dobrze jest zastanowić się, w jakim miejscu go umieścić;
  • pojemność – do salonów kosmetycznych polecane są przede wszystkim autoklawy kosmetyczne o pojemności 8 litrów lub mniejsze, które pomieszczą do kilku pakietów z narzędziami. Co więcej, w przeciwieństwie do autoklawów powyżej 10 litrów, nie ma konieczności zgłaszania ich do Urzędu Dozoru Technicznego;
  • funkcjonalność – profesjonalne autoklawy klasy B umożliwiają sterylizację niemal każdego rodzaju materiałów, czego przykładem jest autoklaw medyczny kl.B 8L SUN8-II, który posiada 4 automatyczne programy pracy, stosowane w zależności od rodzaju sterylizowanego materiału;
  • certyfikacja – wszystkie autoklawy medyczne dostępne w Santai spełniają wymogi sanepidu oraz Urzędu Dozoru Technicznego (UDT), a także posiadają certyfikat urządzenia medycznego, który potwierdza ich skuteczność.

Chociaż wybór autoklawu medycznego do salonu kosmetycznego nie jest prosty, to taki sprzęt powinien znaleźć się w każdym salonie, w którym stosuje się narzędzia przerywające ciągłość tkanek. Kierując się zatem dobrem i bezpieczeństwem klientów, przy zakupie autoklawu warto postawić na skuteczność i wysoką jakość urządzenia, którą zapewniają wszystkie autoklawy medyczne dostępne w Santai.

W Santai znajdziesz autoklawy klasy B (najwyższej). Można w nich sterylizować praktycznie każdy rodzaj materiałów (np. bawełniane, gumowe), narzędzia porowate czy też plastikowe. Jesteśmy jedynym, autoryzowanym dystrybutorem autoklawów medycznych firmy SUN Medica oraz LAFOMED w Polsce. Zapewniamy wszystkim klientom autoryzowany serwis gwarancyjny oraz pogwarancyjny.