Peeling kawitacyjny to nieinwazyjny i całkowicie bezbolesny sposób na dogłębne oczyszczenie i złuszczenie naskórka. Działanie fal ultradźwiękowych jest na tyle delikatne, że może być on stosowany przy każdym rodzaju cery - nawet u osób z wrażliwą lub naczyniową skórą. Na czym polega kawitacja i jakie daje efekty? Oto wszystko, co trzeba wiedzieć o peelingu kawitacyjnym.

Peeling kawitacyjny – na czym polega?

Peeling kawitacyjny to delikatne oczyszczanie i złuszczanie skóry za pomocą ultradźwięków. W trakcie zabiegu wykorzystywane jest zjawisko kawitacji, czyli szybkiej przemiany z fazy ciekłej w gazową. Proces ten odbywa się pod wpływem zmniejszania ciśnienia. Peeling kawitacyjny jest wykonywany na wilgotnej skórze. W zetknięciu z ultradźwiękami powstają na niej mikropęcherzyki wypełnione rozrzedzonym gazem, które błyskawicznie ulegają rozpadowi. Wraz z nimi rozbijane i złuszczane są martwe komórki naskórka. Kawitacja jest jednym z najdelikatniejszych peelingów. Nie podrażnia skóry, jest całkowicie bezbolesna i nie wymaga żadnej rekonwalescencji. Bezpośrednio po zabiegu skóra może być lekko zaczerwieniona, ale nie ma efektu łuszczenia się, jaki często występuje po peelingu chemicznym. Ze względu na delikatne działanie, kawitacja może być stosowana przy każdym typie skóry, nawet w przypadku cery naczynkowej i wrażliwej, a także u osób zmagających się z trądzikiem różowatym. Peeling kawitacyjny może być wykonywany jako samodzielny zabieg, ale nie tylko. Jest zalecany także jako forma przygotowania do innych zabiegów nawilżających i odżywiających, ponieważ usprawnia wchłanianie składników aktywnych i przenikanie dobroczynnych substancji w głębsze warstwy skóry. 

Peeling kawitacyjny efekty

Peeling kawitacyjny to skuteczny sposób na dogłębne oczyszczenie skóry i odświeżenie jej wyglądu. Wibracje ultradźwiękowe wydobywają nagromadzone w porach zanieczyszczenia i nadmiar sebum na powierzchnię skóry, gdzie następnie są usuwane wraz z martwymi komórkami. Kawitacja pomaga pozbyć się wągrów i zaskórników, a oprócz tego, że oczyszcza skórę, blokuje również namnażanie się bakterii. Dzięki temu, jest szczególnie polecana osobom, które zmagają się nadmiarem sebum, a także przy cerze trądzikowej. Peeling kawitacyjny ogranicza działanie bakterii odpowiedzialnych za powstawanie stanów zapalnych i przyspiesza gojenie się blizn potrądzikowych. Jednocześnie jest bardzo delikatny i nie podrażnia delikatnej skóry. Decydując się na skorzystanie z działania ultradźwięków, oprócz złuszczania, przy okazji dotleniamy cerę i poprawiamy mikrokrążenie. Dzieje się tak za sprawą specjalnej końcówki urządzenia do peelingu kawitacyjnego, za pomocą której wykonywany jest mikromasaż. Dzięki niej skóra jest lepiej dotleniona i nawodniona, a efekty są widoczne zaraz po zabiegu. Kawitacja to skuteczny sposób na zregenerowaną, wygładzoną i promienną cerę bez niedoskonałości. Peeling kawitacyjny - jak wygląda zabieg?

Peeling kawitacyjny rozpoczyna się od oczyszczenia skóry i nałożenia serum. Następnie twarz jest "masowana" za pomocą specjalnej szpatułki emitującej fale ultradźwiękowe. W trakcie zabiegu możemy odczuwać delikatne łaskotanie. Odczucie jest podobne do przesuwania po skórze wibrującą szczoteczką elektryczną. Po dokładnym oczyszczeniu całej twarzy kosmetyczka zazwyczaj poświęca nieco więcej uwagi problematycznym partiom (np. strefie T). Na końcu wykonuje się mikromasaż lub nakłada maskę nawilżającą. Cała procedura trwa ok. 30 - do 60 minut. Bezpośrednio po zabiegu skóra może być delikatnie zaczerwieniona, dlatego lepiej nie wykonywać peelingu kawitacyjnego tuż przed wielkim wyjściem. 

Peeling kawitacyjny w domu

Coraz większą popularnością cieszy się też peeling kawitacyjny w domu. Do wykonania zabiegu niezbędne jest specjalne urządzenie, którego koszt waha się średnio od kilkuset do tysiąca złotych. Większość z nich jest bezprzewodowa i przypomina wyglądem elektryczny termometr, zakończony metalową szpatułką. Te z wyższej półki są wyposażone w nieduży wyświetlacz, za pomocą którego można zmienić parametry albo sprawdzić poziom naładowania baterii. Przydatną funkcją jest też odmierzanie czasu i automatyczne wyłączanie się, gdy zabieg dobiegnie końca. Peeling kawitacyjny w domu wykonujemy tak samo jak w gabinecie, na zwilżonej skórze, którą wcześniej dokładnie oczyszczamy. Nie używamy jednak do tego wody z kranu, tylko źródlanej, a przy wrażliwej cerze toniku lub soli fizjologicznej. Domowy zabieg nie powinien trwać dłużej niż 15 minut. Trzeba też pamiętać, że peeling kawitacyjny w domu może nie być tak skuteczny, jak ten wykonywany w profesjonalnym salonie kosmetycznym.

Peeling kawitacyjny przeciwwskazania

Mimo pozytywnego wpływu na skórę peeling kawitacyjny nie jest polecany osobom mającym niektóre dolegliwości zdrowotne. Z tej kuracji powinny zrezygnować pacjenci zmagający się z nowotworami, cierpiący na choroby serca, padaczkę, osteoporozę oraz mający słabe krążenie i problemy z tarczycą. Znaczenie ma także stan cery przed zabiegiem, gdyż odbycie kuracji wykluczają stany zapalne czy obecność metalowych implantów pod skórą. Peelingu kawitacyjnego nie powinny też stosować kobiety w ciąży.

Kawitacja zalecenia po zabiegu

Chociaż kawitacja jest delikatnym zabiegiem, po peelingu powinnyśmy przestrzegać kilku zasad. Po pierwsze przez co najmniej 24 godziny po peelingu kawitacyjnym nie korzystajmy z mokrych i publicznych miejsc, takich jak sauna czy basen. Po drugie zdecydowanie odradzane jest opalanie się oraz stosowanie samoopalaczy na poddaną kawitacji skórę. Przez kolejne dni bezwzględnie używamy wysokich filtrów przeciwsłonecznych (SPF30, SPF50). Po trzecie, przez pierwszą dobę po peelingu kawitacyjnym dobrze jest zrezygnować z makijażu. Przez następne dni też lepiej nadmiernie nie obciążać skóry podkładem czy pudrem.