Cera atopowa i alergiczna należy do najbardziej problematycznego typu cery i wymaga od nas szczególnej codziennej pielęgnacji. Skóra alergiczna jest niezwykle wrażliwa i wyróżnia się dużą podatnością na działanie czynników zewnętrznych, takich jak zanieczyszczone powietrze, mróz czy nieprawidłowo dobrane kosmetyki. Charakteryzuje się pieczeniem, swędzeniem, tendencją do przesuszania, występowaniem zaczerwienień oraz nadmiernym łuszczeniem naskórka. Problem skóry wrażliwej i alergicznej dotyka dużej części społeczeństwa. Na skórze alergicznej obserwujemy typowe zmiany, takie jak:

  • Alergiczny wyprysk kontaktowy,

  • Atopowe zapalenie skóry,

Szacuje się, że niepożądane reakcje na kosmetyki występują aż u 10% populacji, zwykle związane są z ich drażniącym działaniem. Najczęściej alergizują:

  • środki zapachowe,

  • emulgatory,

  • antyoksydanty,

  • konserwanty, głównie formalina i parabeny.

Wrażliwość cery oraz jej skłonność do alergii można odziedziczyć lub nabyć w wyniku nieprawidłowej pielęgnacji , stresu, niehigienicznego trybu życia, przegrzania oraz nadmiernej ekspozycji na światło słoneczne. Jak możemy zadbać o skórę wrażliwą, skłonną do alergii? Powinniśmy sięgnąć po kosmetyki, których składy pochodzą z natury. Najlepiej, by były to produkty o delikatnym zapachu, niezawierające barwników oraz najczęściej alergizujących składników.

Zaleca się stosowanie emulsji i toników o pH 5,5 – mają one działanie nawilżające i odżywiające skórę. Rekomendujemy tutaj emulsję do demakijażu ALGOPURE od SENSUM MARE – jest ona łagodna dla skóry, nie powoduje uczucia ściągnięcia i wysuszenia. W swym składzie zawiera algi, olejek jojoba oraz kompleks mikroalg i ostropestu dzięki czemu zapobiega podrażnieniom, zaczerwienieniom i objawom alergicznym występującym na skórze. 

Prócz oczyszczania niezwykle istotnym elementem codziennej pielęgnacji skóry alergicznej jest nawilżanie. Najlepiej sprawdzą się tutaj kremy i serumy, których składniki tworzą na powierzchni skóry warstwę ochronną zapobiegającą utracie wody. Do tego typu komponentów zaliczamy m.in. kwas hialuronowy. Związek ten znajdziecie w serumach z linii ALGOLIGHT oraz w kremie pod oczy ALGOEYE i toniku SENSUM MARE – są to kosmetyki silnie nawilżające oparte na naturalnych składnikach pochodzących głównie z mórz i oceanów. Bogate formuły oparte są na algach, wyciągach z pereł czy argininie – składnikach znanych ze swych silnych właściwości nawilżających.

Skóra alergiczna wymaga od nas szczególnej uwagi i pielęgnacji. Prawidłowa, codzienna pielęgnacja sprawią, że większość problemów związanych z wrażliwością skóry zniknie i kondycja naszej skóry widocznie się polepszy.