Dłonie to wizytówka kobiety. Wbrew pozorom można o nie zadbać nie tylko w profesjonalnym salonie kosmetycznym, ale i w domowym zaciszu. W jednym i drugim przypadku niezbędny jest odpowiedni sprzęt, taki jak frezarka do wykonywania manicure. Na jaki model warto się zdecydować? Jaką frezarkę do paznokci wybrać? Do użytku domowego czy może profesjonalną?

Przeznaczenie frezarki do paznokci

Frezarka do paznokci to wszechstronne urządzenie, które przyspiesza i ułatwia wykonanie manicure oraz pedicure. Jeszcze do niedawna sprzęt można było spotkać wyłącznie w profesjonalnych salonach kosmetycznych. Jednak wraz z upowszechnieniem się domowej stylizacji paznokci stał się on niezbędnym wyposażeniem nie tylko mobilnych manicurzystek, ale każdej kobiety, która chce wykonywać manicure w domowym zaciszu.

Na rynku dostać można zarówno urządzenia do użytku profesjonalnego, jak i mniej zaawansowane pod względem technicznym – a co za tym idzie tańsze – modele amatorskie. Niezależnie od przeznaczenia dobra frezarka do paznokci może zostać wykorzystana do:
  • usuwania manicure hybrydowego, żelowego i akrylowego,

  • usuwania skórek z paznokci,

  • polerowania i wygładzania płytki paznokcia,

  • matowienia płytki paznokcia,

  • piłowania paznokci, zarówno naturalnych, jak i sztucznych,

  • modelowania paznokcia (nadawania mu pożądanego kształtu),

  • usuwania zrogowaciałego naskórka, odcisków i zgrubień skóry.

Zabiegi frezarką można wykonywać zarówno na dłoniach, jak i na stopach. Co ważne, paznokcie nie wymagają wcześniejszego namaczania. Przeprowadza się je bowiem na sucho, co przyspiesza pracę. Zmiękczanie nie jest konieczne nawet w przypadku usuwania lakieru hybrydowego.

Frezarka do paznokci – jak działa i dlaczego warto ją mieć?

Zasada działania frezarki do paznokci jest prosta. Wbudowany silnik napędza głowicę, na której znajduje się wybrany przez stylistkę frez. Zostaje on wprowadzony w szybki ruch obrotowy i w zależności od przeznaczenia, po przyłożeniu do obrabianego miejsca: ściera płytkę paznokcia, poleruje jego powierzchnię albo usuwa skórki.

Chociaż frezarkę do paznokci można z powodzeniem zastąpić ręcznymi narzędziami, nie jest to optymalne rozwiązanie. Nawet jeśli sprzęt ma być wykorzystywany sporadycznie, inwestycja w niego jest opłacalna. Każdy model, w tym i prosta frezarka do użytku domowego, jest źródłem wymiernych korzyści:
  • zdecydowanie przyspiesza wykonanie czynności przygotowawczych do manicure,

  • sprawia, że stylizacja paznokci jest mniej męcząca,

  • zwiększa komfort pracy,

  • zapewnia wysoką precyzję działania,

  • dociera we wszystkie zakamarki płytki paznokcia,

  • zwalnia z konieczności użycia niebezpiecznego dla płytki paznokcia acetonu podczas usuwania manicure hybrydowego.

Wykorzystanie frezarki pozwala w optymalny sposób przygotować powierzchnię paznokcia do zabiegów stylizacyjnych. W efekcie manicure nie tylko świetnie wygląda, ale jest trwalszy. Dłużej zachowuje swoje walory wizualne i użytkowe – nie odpryskuje i nie niszczy się pod wpływem działania szkodliwych czynników. Ponadto, jest bardziej odporny na uszkodzenia mechaniczne.

Jaka frezarka do paznokci wybrać da początkujących?

Na rynku dostępne są zarówno mniej, jak i bardziej zaawansowane technicznie urządzenia, co determinuje ich zróżnicowanie cenowe. Na początku swojej przygody z manicure w domowym zaciszu nie warto przepłacać za sprzęt, zwłaszcza jeśli nie ma się pewności, że domowa frezarka do paznokci będzie systematycznie używana. Jednocześnie musi być ona na tyle zaawansowana, aby sprostać wszystkim wymaganiom użytkownika. Jaka frezarka do paznokci dla początkujących będzie odpowiednia?

Przy wyborze urządzenia do domowego użytku należy zwrócić uwagę na kilka istotnych parametrów.

  1. Moc frezarki. Im większa moc, tym szybciej, a co za tym idzie efektywniej, pracuje sprzęt. Lepiej radzi sobie również z trudniejszymi zadaniami, takimi jak usuwanie hybrydy czy też zrogowaciałego naskórka. Przyjmuje się, że urządzenie o mocy ok. 20 W to wystarczająca frezarka dla początkujących.
  2. Zakres obrotów na minutę. Uzależniony jest m.in. od mocy sprzętu. Im parametr osiąga wyższe wartości, tym urządzenie działa efektywniej. Frezarka do domowego użytku powinna oferować minimum 20 tysięcy obrotów na minutę. Ważne jest również to, aby umożliwiała regulację parametru. Mając niewielkie doświadczenie w stylizacji paznokci, nietrudno bowiem przepiłować płytkę. Funkcja zmiany obrotów częściowo przed tym zabezpiecza. Dlatego jest wskazana w przypadku osób początkujących.
  3. Waga i ergonomia głowicy. Im cięższa głowica, tym mniejszy komfort pracy. Duża waga sprzętu utrudnia manewrowanie i sprawia, że dłoń manicurzystki szybko się męczy. Dlatego lepiej decydować się na lżejszy sprzęt. Równie ważna jest ergonomia głowicy. Żeby zapewniać wygodną pracę, element musi dobrze leżeć w dłoni. Niektóre modele są nawet wyposażone w antypoślizgowe powłoki, co gwarantuje pewniejszy chwyt.
  4. Zestawy frezów. To właśnie frezy w głównej mierze przesądzają o tym, czy frezarka do paznokci domowa spełni pokładane w niej oczekiwania. Najczęściej sprzedawane są one w zestawach. Poszczególne elementy kompletu różnią się między sobą przeznaczeniem, kształtem czy też ziarnistością powierzchni ściernej. Łączy je natomiast jedno – materiał, z którego zostały wykonane. Wśród polecanych produktów wymienić można:
  • frezy diamentowe – to najpopularniejsze nakładki. Są wręcz niezniszczalne. Dlatego wykorzystuje się je m.in. do usuwania zrogowaciałego naskórka. Ponadto, łatwo się je czyści i sterylizuje,
  • frezy ceramiczne – nie nagrzewają się i nie przenoszą drgań. Wykorzystuje się je więc podczas długotrwałych zabiegów. Są trwałe i odporne na uszkodzenia mechaniczne,
  • frezy kamienne – są wykonane z tlenku glinu. Można ich używać zarówno do pracy na sucho, jak i na mokro. Są trwałe i wszechstronne,
  • frezy karbidowe – do ich produkcji wykorzystuje się węglik spiekany. To jedne z najmocniejszych i najtrwalszych nakładek dostępnych na rynku,
  • frezy gumowe – wykorzystywane głównie do polerowania płytki paznokcia.
  1. System mocowania frezów. Największą popularnością cieszy się system Twist-Lock. W jego przypadku wymiana frezów odbywa się intuicyjnie, jednym ruchem dłoni. Nie trzeba żadnych specjalistycznych narzędzi, imbusów czy też trzpieni. Przyspiesza to i ułatwia pracę.
  2. Zmiana kierunku obrotów. Jest szczególnie ważna, jeśli frezarka do paznokci do domu ma służyć użytkowniczce do samodzielnej stylizacji i zdejmowania hybryd. Sprzęt z tą opcją łatwiej również dopasować do indywidualnych preferencji manicurzystki.
  3. Rodzaj zasilania. Frezarka do paznokci może być zasilana sieciowo lub akumulatorowo. Każda z opcji ma swoje wady i zalety. Ta pierwsza najczęściej dysponuje wyższą mocą. Nie sprawdzi się jednak w podróży i podczas awarii zasilania. Drugą natomiast można zabrać ze sobą wszędzie. Najczęściej jednak oferuje niższą moc.

Czym wyróżniają się profesjonalne frezarki do paznokci?

Oprócz sprzętów do użytku domowego na rynku dostępne są profesjonalne frezarki do paznokci. Od amatorskich i półprofesjonalnych produktów różnią się one pod wieloma względami. Przede wszystkim odznaczają się wyższą mocą (najczęściej 35-45 W). W efekcie oferują więcej obrotów na minutę (powyżej 30 tys.). Oznacza to, że są w stanie uporać się nawet z bardzo wymagającymi zadaniami oraz intensywną, długotrwałą eksploatacją.

Ponadto, profesjonalna frezarka do paznokci jest najczęściej wyposażone w liczne udogodnienia, w tym:
  • pochłaniacz pyłu – podczas zabiegów wykonywanych frezarką powstaje sporo pyłu. Nie tylko obniża on komfort pracy, ale i przenika do wnętrza urządzenia, co może mieć negatywny wpływ na żywotność jego poszczególnych podzespołów. Pochłaniacz pyłu zapobiega temu, skutecznie wciągając wszelkie drobinki,

  • pedał start-stop – pozwala on uruchamiać i zatrzymywać głowicę stopą. Dzięki temu manicurzystka ma obie ręce wolne, co zapewnia sprawną obsługę,

  • wyświetlacz – informuje o parametrach pracy frezarki.

Frezarka do paznokci – jak używać takiego sprzętu?

Frezarka do paznokci nie jest skomplikowanym w użyciu sprzętem. Nie oznacza to jednak, że jej obsługa nie nastręcza żadnych problemów. Jak używać frezarki do paznokci hybrydowych? Oto najważniejsze zasady.
  1. Przed pierwszym uruchomieniem frezarki do paznokciprzeczytaj instrukcję obsługi.

  2. Zakładaj i wymieniaj frezy tylko przy wyłączonym sprzęcie.

  3. Zachowaj ostrożność. Frezy mogą boleśnie uszkodzić paznokcie i zranić skórę. Nie dociskaj ich więc nadmiernie do obrabianej powierzchni, nie trzymaj w jednym miejscu. Cały czas kontroluj prędkość i głębokość ścierania.

  4. Na początek ustaw niską prędkość i dopiero w razie potrzeby sukcesywnie ją zwiększaj. Pozwoli to uniknąć uszkodzenia płytki paznokcia.

  5. Uważnie dobierz kształt i ziarnistość frezu do obrabianej powierzchni i rodzaju zabiegu.

  6. Dezynfekujfrezy po każdym zabiegu.

  7. Jeśli zdejmujesz hybrydy, używając frezarki, pamiętaj, że jej obrotypowinny być ustawione w kierunku przeciwnym do ruchu dłoni.

Trening czyni mistrza. Dlatego nie warto zniechęcać się początkowymi niepowodzeniami. Dzięki regularnej praktyce szybko dojdziesz do wniosku, że frezarka do paznokci hybrydowych jest prosta w obsłudze. Co jednak ważne, przed zabiegiem upewnij się, że paznokcie są w odpowiedniej kondycji. Wszelkie stany zapalne, zranienia, grzybica czy też łuszczyca są czynnikami dyskwalifikującymi do wykonania manicure.

Frezarka do paznokci – jak założyć frez?

Jedną z głównych trudności podczas obsługi frezarki do paznokci jest wymiana frezów. Najmniej problemów stwarza wspomniany już system Twist-Lock. Żeby wymienić element, wystarczy odbezpieczyć uchwyt frezu na głowicy, przekręcając go w określonym kierunku (np. w lewo), a następnie po prostu wyciągnąć element. W kolejnym kroku należy jedynie nałożyć nowy frez i przekręcić uchwyt w odwrotnym kierunku (np. w prawo). Gotowe!

Co ważne, frezarki do paznokci różnią się między sobą systemami zakładania frezów. Dlatego powyższa technika nie jest jedyną możliwą. To, w jaki sposób należy zakładać frezy w przypadku danego sprzętu, będzie opisane w dołączonej do niego instrukcji obsługi. Warto ją uważnie przeczytać, aby uniknąć błędów.
 
Niezależnie od tego, czy wykonywanie manicure jest Twoim hobby, dodatkowym zajęciem zarobkowym czy też pełnoetatową pracą, bez odpowiedniego sprzętu nie uzyskasz atrakcyjnych efektów. Potrzebna Ci m.in. frezarka do paznokci. Jaką wybrać, by cieszyć się optymalnymi rezultatami? Wszystko zależy od indywidualnych potrzeb. Rynek sprzętów jest jednak na tyle zróżnicowany, że z pewnością znajdziesz model, który będzie odpowiadać Twoim wymaganiom, a jednocześnie nie zrujnuje domowego budżetu.