Darsonval to urządzenie stosowane w fizjoterapii i kosmetologii, znane również jako "elektroterapia wysokiej częstotliwości" lub "elektroterapia d'Arsonval". Nazwa pochodzi od nazwiska francuskiego naukowca Jacques-Arsène d'Arsonval, który przyczynił się do rozwoju tej technologii.

Urządzenie Darsonval wykorzystuje wysoką częstotliwość prądu zmiennego, zazwyczaj w zakresie od 100 kHz do 400 kHz, do generowania małego wyładowania elektrycznego na skórze pacjenta. Wyładowania te mają pozytywny wpływ na skórę i tkanki podskórne poprzez stymulację krążenia krwi, poprawę metabolizmu komórkowego oraz zwiększenie produkcji kolagenu i elastyny.
W fizjoterapii, Darsonval jest stosowany do leczenia różnych dolegliwości, takich jak:
 • Bóle mięśni i stawów

 • Problemy z krążeniem

 • Stany zapalne

 • Stany zapalne skóry, takie jak trądzik

 • Bóle głowy i migreny

 • Neuralgia

W kosmetologii, Darsonval jest wykorzystywany do zabiegów na skórze twarzy i ciała w celu poprawy jej kondycji, redukcji trądziku, stymulacji mikrokrążenia oraz poprawy elastyczności i jędrności skóry.
Ogólnie rzecz biorąc, korzystanie z urządzenia Darsonval wymaga przestrzegania pewnych zasad:
 1. Skonsultuj się z lekarzem lub specjalistą przed rozpoczęciem terapii, aby upewnić się, że jest ona odpowiednia dla Twojego stanu zdrowia.

 2. Przed użyciem upewnij się, że skóra jest czysta i sucha.

 3. Użyj odpowiednich akcesoriów dostarczonych z urządzeniem, takich jak elektrody do różnych obszarów ciała.

 4. Ustal odpowiedni poziom mocy, zazwyczaj zaczynając od niższego poziomu i stopniowo zwiększając go.

 5. Delikatnie przyłóż elektrody do skóry i wykonuj ruchy wzdłuż powierzchni skóry w sposób równomierny, unikając zbyt długiego zatrzymywania się w jednym miejscu.

 6. Całkowity czas terapii może być krótki, zazwyczaj trwa od kilku do kilkunastu minut.

 7. Unikaj kontaktu z oczami i błonami śluzowymi.

Pamiętaj, że skonsultowanie się z profesjonalistą przed użyciem urządzenia Darsonval jest kluczowe, aby dostosować terapię do Twoich indywidualnych potrzeb i stanu zdrowia.

Rodzaje urządzeń Darsonval

Istnieje kilka rodzajów urządzeń Darsonval, które różnią się nieco konstrukcją i zastosowaniem. Oto niektóre z popularnych rodzajów:

 1. Urządzenia do twarzy i skóry: To są najczęściej spotykane urządzenia Darsonval. Mają specjalne elektrody przeznaczone do stymulacji skóry twarzy i ciała. Są stosowane w kosmetologii do poprawy stanu skóry, redukcji trądziku, zwężania porów i stymulowania krążenia.

 2. Urządzenia do włosów: Te urządzenia mają specjalne elektrody zaprojektowane do stosowania na skórze głowy. Stymulują krążenie krwi w skórze głowy, co może pomóc wzmocnić włosy i wspomóc ich wzrost.

 3. Urządzenia do fizjoterapii: Są to bardziej zaawansowane urządzenia Darsonval, które mogą być używane w celach terapeutycznych. Są stosowane do łagodzenia bólu mięśni i stawów, poprawy krążenia krwi oraz przyspieszenia procesów regeneracyjnych w tkankach.

 4. Urządzenia do medycyny estetycznej: Te urządzenia wykorzystywane są przez profesjonalistów w salonach kosmetycznych i klinikach medycyny estetycznej. Mają różnorodne elektrody, które pozwalają na precyzyjne działanie na różne obszary skóry.

 5. Przenośne urządzenia do użytku domowego: To urządzenia są przeznaczone do stosowania w domu. Są kompaktowe i wygodne w użyciu, co pozwala na regularne wykonywanie zabiegów bez konieczności wizyt w salonach kosmetycznych.(Darsonval BN-05)

 6. Urządzenia profesjonalne: W niektórych klinikach i salonach kosmetycznych dostępne są bardziej zaawansowane urządzenia Darsonval, które oferują szerszą gamę funkcji i precyzyjniejsze regulacje.(3w1 Darsonval + Sono+ Galvan 3w1 BN-402)

Pamiętaj, że wybór odpowiedniego rodzaju urządzenia zależy od Twoich potrzeb, celów terapeutycznych oraz ewentualnych zaleceń specjalisty. Przed zakupem lub korzystaniem z urządzenia Darsonval zawsze zaleca się skonsultowanie się z lekarzem lub specjalistą, aby upewnić się, że jest ono odpowiednie dla Twojego stanu zdrowia i celów terapeutycznych.

Przeciwskazania - Darnsonval

Mimo że urządzenia Darsonval mogą przynosić korzyści w terapii i pielęgnacji skóry, istnieją pewne przeciwwskazania, które warto wziąć pod uwagę przed rozpoczęciem korzystania z nich. Przed użyciem urządzenia Darsonval zawsze zaleca się skonsultowanie się z lekarzem lub specjalistą, zwłaszcza jeśli masz jakiekolwiek problemy zdrowotne. Oto niektóre z głównych przeciwwskazań:
 1. Choroby serca i układu krążenia: Osoby cierpiące na choroby serca, takie jak arytmia, niewydolność serca, choroba niedokrwienna serca, oraz osoby z wszczepionym rozrusznikiem serca, powinny unikać korzystania z urządzeń Darsonval bez wcześniejszej konsultacji lekarskiej.

 2. Choroby skóry: Jeśli masz poważne stany skórne, takie jak skaza krwotoczna, trądzik ropny, ciężki trądzik różowaty, skóra zakażona, czy wrzody skóry, unikaj korzystania z urządzenia Darsonval na tych obszarach lub skonsultuj się z dermatologiem.

 3. Ciąża: W czasie ciąży lepiej unikać korzystania z urządzeń Darsonval, szczególnie w okolicach brzucha i miednicy, chyba że lekarz zezwoli na to.

 4. Metalowe implanty: Jeśli masz wszczepione metalowe implanty, takie jak stenty, implanty stawowe lub inne, powinieneś unikać korzystania z urządzenia Darsonval w ich pobliżu.

 5. Padaczka: Osoby cierpiące na padaczkę lub skłonne do napadów drgawkowych powinny unikać korzystania z urządzeń Darsonval, ponieważ działanie elektryczne może wywołać reakcję.

 6. Nowotwory: W przypadku chorób nowotworowych, zwłaszcza leczonych promieniowaniem, konieczna jest konsultacja z lekarzem przed zastosowaniem urządzenia Darsonval.

 7. Choroby neurologiczne: Osoby cierpiące na zaawansowane stany chorób neurologicznych, takie jak stwardnienie rozsiane, powinny unikać korzystania z urządzeń Darsonval bez konsultacji z lekarzem.

 8. Czucie obniżone lub zaburzone: Jeśli masz obniżone lub zaburzone czucie w określonych obszarach ciała, unikaj korzystania z urządzenia Darsonval w tych miejscach.

To tylko kilka przykładów przeciwwskazań. Przed rozpoczęciem terapii urządzeniem Darsonval koniecznie skonsultuj się z lekarzem lub specjalistą, aby ocenić, czy jest ona bezpieczna i odpowiednia dla Twojego stanu zdrowia.