Lampa do paznokci to niezbędny element, bez którego nie da się wykonać manicure hybrydowego. Dzięki niej lakiery hybrydowe zastygają, tworząc w ten sposób trwałą stylizację paznokci, którą możemy cieszyć się nawet do 4 tygodni. Na rynku jest wiele modeli lamp. Różnią się one od siebie mocą, wielkością oraz rodzajem promieniowania jakie emitują. Którą z nich więc wybrać, gdy chcemy zacząć swoją przygodę z hybrydami, bądź po prostu chcemy wymienić starą lampę na nową?

Na co należy zwrócić uwagę przy wyborze lampy?

Decydując się na zakup lampy należy zwrócić uwagę przede wszystkim na to, jaki rodzaj manicure będziemy wykonywać przy jej pomocy. Lakiery hybrydowe utwardzają się zarówno w lampie UV, LED jak i UV/LED. Większość żeli potrzebnych do wykonania manicure żelowego bądź utwardzenia czy przedłużenia paznokci nie zastyga jednak w lampie LED. Warto więc wybrać wtedy lampę UV lub UV/LED. Czym jeszcze różnią się od siebie te trzy rodzaje lamp?

Lampa UV

Lampa UV posiada najczęściej dwie lub cztery żarówki, które często się przepalają, dlatego należy je regularnie wymieniać. Czas naświetlania lakierów hybrydowych w tej lampie to 2 min, a w przypadku kolorów o dużej pigmentacji czas należy wydłużyć nawet dwukrotnie. Dużym plusem tego rodzaju lamp jest niska cena. Lampy UV należą do najtańszych lamp dostępnych na polskim rynku.


Lampa LED

Lampa LED składa się z kilku lub kilkunastu diod LED, które nie wymagają wymiany. Cechuje je bardzo długa żywotność oraz niski pobór energii elektrycznej. Czas naświetlania w takim rodzaju lampy jest zdecydowanie krótszy, niż w przypadku lamp UV. W zależności od mocy, lakier hybrydowy utwardza się w niej w ciągu 15-60 sekund, co znacznie przyspiesza proces wykonywania manicure. Większość tego typu urządzeń Lampa Dual LED

Lampa Dual LED łączy działanie lampy UV oraz LED, więc utwardzimy dzięki niej lakiery hybrydowe, żele, akrylożele i wiele innych produktów do stylizacji paznokci. Lampy tego typu są najbardziej zaawansowanymi technologicznie urządzeniami dostępnymi w sprzedaży. Lampa do paznokci Indigo posiada m.in. 18 diod, które emitują białe, nieszkodliwe dla oczu światło, czujnik ruchu, cztery funkcje czasomierza oraz moc 36W.Jak mocną lampę wybrać?

Decydując się na lampę musimy pamiętać, że im większa moc, tym szybszy efekt utwardzenia paznokci. Jednak szybkość utwardzania to nie tylko oszczędność czasu. Słabo utwardzony lakier hybrydowy może się marszczyć, odchodzić od płytki paznokcia a nawet wywołać reakcje alergiczną, przez którą będziemy musiały zrezygnować z wykonywania manicure hybrydowego. Należy więc unikać lamp o małej mocy i zdecydować się na taką, która ma około 36W.

Czy wielkość lampy ma znaczenie?

Zdecydowanie ma. Lampa, którą używamy na co dzień powinna być tak duża, by móc do niej swobodnie włożyć całą dłoń bądź stopę, jeśli będziemy wykonywać również pedicure. Lampa, którą chcemy zabrać ze sobą w podróż powinna być mała oraz kompaktowa. Większość modeli przenośnych lamp posiada np. składane nóżki, dzięki czemu łatwiej przewozić urządzenie.

Jakie kształty lamp są dostępne na rynku?

Każdy, kto choć trochę interesuje się manicurem hybrydowym, z pewnością zauważył, że w sklepach dostępne są różne kształty lampy. Dwa najpopularniejsze to oczywiście tzw. „mostek” oraz „budka”. Który z nich będzie lepszy?

Mostek

Lampa przypominająca swoim kształtem most zyskała rzeszę fanów ze względu na mały gabaryt. Takie urządzenie można bowiem przenosić z miejsca na miejsce, zabrać w podróż czy schować w niemalże każdy kąt. Warto jednak pamiętać, że z taką lampą pracuje się dosyć ciężko. Należy bowiem dokładnie sprawdzić, czy emitowane przez nią światło pada bezpośrednio na nałożony lakier hybrydowy. W niektórych przypadkach, przez brak zabudowania, promienie zaczynają się rozpraszać. W takiej sytuacji cała stylizacja może zostać źle utwardzona. Mostek dobrze jest więc mieć pod ręką jedynie do szybkich poprawek bądź w sytuacji, gdy ćwiczymy nowe wzory i zdobienia na specjalnym wzorniku do paznokci.

Budka

Budka, w odróżnieniu od mostka, zabudowana jest z trzech stron. Dzięki temu możemy mieć niemalże całkowitą pewność, że nasze paznokcie utwardzają się w prawidłowy sposób. Minimalizujemy w ten sposób ryzyko wystąpienia reakcji alergicznej czy szybszego odpryskiwania poszczególnych produktów. Większość modeli ma również wbudowaną specjalną podstawkę z lusterkiem. Promienie odbijają się od jego powierzchni, a nasz manicure utwardza się jeszcze szybciej. Taka lampa jest więc wskazana zarówno do własnego, jak i profesjonalnego użytku. W salonach kosmetycznych nieraz można zauważyć także budki mieszczące obie dłonie. Warto jednak pamiętać, że wykonując manicure samodzielnie, nie potrzebujemy aż tak dużego urządzenia.

Ile kosztuje dobra lampa do hybryd?

Nie da się niestety jednoznacznie wskazać, ile kosztuje dobra lampa do hybryd. Każdy model ma bowiem inne właściwości czy moc. Kwoty te w dużej mierze zależą także od producenta. Małe urządzenia typu mostek jesteśmy w stanie kupić już za kilkadziesiąt złotych. Jeśli jednak zależy nam na wysokiej jakości zabudowanej dużej lampie, musimy liczyć się z wydatkiem rzędu kilkuset złotych. Warto jednak zainwestować nieco więcej i być zadowolonym z wyboru, niż później decydować się na zakup kolejnego urządzenia do stylizacji paznokci.

A co z gwarancją?

Lampy do paznokci hybrydowych znajdziemy niemalże w każdym sklepie internetowym oraz stacjonarnym. Nie warto jednak kupować urządzenia niewiadomego pochodzenia od nieznajomego dostawcy. W takim przypadku rzadko dostaniemy bowiem kartę gwarancyjną. Każdą usterkę będziemy więc musieli naprawiać na koszt własny. Kupując lampę w renomowanym sklepie, np. w naszej hurtowni, można mieć pewność, że towar pochodzi od znanego i sprawdzonego producenta. Na każde urządzenie tego typu wystawiana jest 2 letnia gwarancja. W razie jakichkolwiek problemów nie należy więc obawiać się wysokich kosztów naprawy czy konieczności zakupu nowej lampy.