Zapewne nieraz oglądając popularne filmy z lat 60. i 70., widziałeś akcję rozgrywającą się u fryzjera. Elementami tego typu scenerii są wówczas oczywiście fotele, ale też wielkie suszarki, kształtem przypominające tuby. To właśnie one były jednymi z pierwszych urządzeń suszących włosy, jakie wykorzystywano w gabinetach fryzjerskich. Mimo spopularyzowania suszarek przenośnych te hełmowe nadal są w użyciu – dziś przyjrzymy się bliżej ich historii oraz ewolucji, jaką przeszły.

Krótka historia suszarek hełmowych

Suszarki hełmowe do włosów rozpowszechniły się w latach 50., kiedy to na topie była fryzura à la Marilyn Monroe. Starannie wykonane loki, które były uniesione do góry, wymagały odpowiedniego sposobu ułożenia włosów. To właśnie wtedy uznano, że najlepiej sprawdzi się urządzenie suszące z dużą czaszą, pod którą uzyska się równomierne ogrzanie. Ułożone wcześniej na wałki loki można było utrwalić za pomocą ciepła płynącego z suszarki hełmowej. Ten sposób rozpowszechnił się na tyle, że panie coraz chętniej chciały korzystać z tej możliwości. A salony oczywiście musiały inwestować w tego typu sprzęt. Warto zaznaczyć, że lata temu ich jakość nie była na najwyższym poziomie, przez co modele hełmowe często niszczyły włosy poprzez zbyt wysoką temperaturę oraz brak dodatkowych funkcji, takich jak regulacja natężenia strumienia powietrza czy jonizacja. Obecnie jednak wszystko się zmieniło…

Suszarka hełmowa. Do czego służy?

W dzisiejszych czasach, choć na fali są suszarki klasyczne – z rączką – to te hełmowe wciąż można spotkać w niejednym salonie fryzjerskim. Często są one mylone z infrazonami, jednak należy pamiętać, że to nie ten sam sprzęt. Suszarka tego typu nie zmieniła swojego przeznaczenia: wciąż jest używana do suszenia oraz układania włosów metodą na ciepło. Jak działa ten sprzęt i jak go używać?

  • Po wykonanym zabiegu, np. skończonej koloryzacji i zmyciu kosmetyków pielęgnacyjnych z włosów, fryzjer nakierowuje czaszę suszarki hełmowej na głowę klienta, uważając przy tym, by skalp nie był zbyt blisko elementów odpowiadających za suszenie.
  • Po włączeniu suszarki, ustawieniu odpowiedniej temperatury i natężenia strumienia urządzenie zaczyna suszyć włosy od nasady, a powietrze wędruje dalej, aż do końcówek.
  • Niektóre modele posiadają funkcję jonizacji, która sprawia, że włosy po wysuszeniu nie są naelektryzowane. To skutkuje z kolei ich gładszą strukturą oraz pięknym blaskiem.
  • Po wysuszeniu włosów można przejść do nakręcenia ich na wałki, by ponownie umieścić głowę pod czaszą i utrwalić loki.
suszarka stojąca gabbiano Zalet suszarek hełmowych jest naprawdę sporo. Zaliczyć do nich można przede wszystkim wygodę – fryzjer podczas suszenia naprawdę długich włosów często potrzebuje pomocy, wówczas korzysta się z dwóch (a czasem nawet trzech!) urządzeń klasycznych. Łatwa obsługa suszarki hełmowej pozwala zatem skrócić czas suszenia oraz minimalizuje konieczność wykonywania tej czynności ręcznie. Dodatkowo obecnie dostępne suszarki hełmowe występują w szerokiej gamie kolorystycznej, a także są zróżnicowane pod kątem designu, dlatego z łatwością można dopasować model odpowiadający stylowi, w jakim urządzony jest gabinet.

Suszarki hełmowe do włosów – ile kosztują?

Cena suszarek hełmowych zależy od wielu czynników, w tym od producenta, ilości funkcji, rodzaju montażu (wyróżniamy modele stojące i wiszące) czy designu. Biorąc jednak pod uwagę wygodę, jaką dają, koszt jest jak najbardziej uzasadniony. Na rynku fryzjerskim, w tym również w naszym sklepie, można nabyć suszarki hełmowe już w okolicach 400-500 zł za modele podstawowe. Nieco bardziej rozbudowane urządzenia będą oscylowały w granicach 800 do 1000 złotych. Wybór zależy oczywiście od potrzeb oraz możliwości finansowych salonu.

Jak widać, suszarka hełmowa to doskonałe urządzenie, którego nie powinno się zostawiać we wspomnieniach i widywać jedynie na ekranie podczas oglądania starodawnych filmów.
To urządzenie jest przydatniejsze, niż myślisz! Wciąż jako właściciel zakładu fryzjerskiego zastanawiałeś się, czy suszarka hełmowa to dobre rozwiązanie? Mamy nadzieję, że właśnie rozwialiśmy wszelkie Twoje wątpliwości. Koniecznie dokonaj zakupu suszarki hełmowej w naszym sklepie, aby mieć pewność, że korzystasz ze sprawdzonego urządzenia z wieloma przydatnymi funkcjami.