Autoklaw to niezbędne urządzenie w każdym gabinecie medycznym, zabiegowym, kosmetycznym, medycyny estetycznej czy fryzjerskim. Warto znać odpowiedzi na pytania dotyczące zakupu autoklawu, jego zgłoszenia oraz przeprowadzania koniecznych testów.

Autoklaw Medyczny czy Kosmetyczny?

Bez względu na to, czy interesuje Cię autoklaw medyczny, autoklaw kosmetyczny, autoklaw 8l czy autoklaw 12l, konieczne jest zgłoszenie jego zakupu do właściwego terytorialnie Sanepidu.

Zgłoszenie Autoklawu do Sanepidu

Chociaż nie istnieje oficjalny rejestr autoklawów w Sanepidzie, to ważne jest, aby poinformować stosowny Sanepid o jego nabyciu. Dzięki temu unikniesz wielu niedogodności podczas późniejszej kontroli Sanepidu. Sanepid podczas pierwszej wizyty poinformuje Cię, jak częste będą wymagane kontrole biologiczne autoklawu. Dodatkowo, konieczne będzie przygotowanie stosownej dokumentacji technicznej autoklawu, takiej jak certyfikat CE.

Czym Jest Test Sporal A?

Zalecany przez Sanepid po zakupie autoklawu do gabinetu, test Sporal A to biologiczny wskaźnik kontroli procesu sterylizacji parą wodną w nadciśnieniu.

Zgłoszenie Autoklawu do UTD (Urzędu Dozoru Technicznego)

Warto pamiętać, że autoklaw, jako urządzenie techniczne, należy zgłosić do obowiązkowej kontroli w Urzędzie Dozoru Technicznego.

Niezbędna Dokumentacja

Przy nabyciu autoklawu i zgłaszaniu go do odpowiednich instytucji, upewnij się, że masz przy sobie wszystkie wymagane dokumenty, w tym certyfikat CE autoklawu, deklarację zgodności producenta czy rysunki techniczne komory sterylizacyjnej.

Archiwizacja Zapisów Autoklawu

Funkcjonalne autoklawy z drukarką czy wyjściem USB dla zewnętrznych nośników danych znacznie usprawniają proces archiwizacji danych, co jest kluczowe dla potrzeb kontroli z Sanepidu.

Dostępne Modele Autoklawów

Zapoznaj się także z dostępnymi na rynku modelami autoklawów:

Podsumowanie

Pamiętając o wymogach zgłoszenia autoklawu, odpowiedniej dokumentacji i regularnych kontrolach, zapewnisz sobie sprawną i bezproblemową eksploatację urządzenia w Twoim gabinecie.

Autoklaw to nie tylko wymóg sanepidu czy UTD, ale przede wszystkim gwarancja bezpieczeństwa i skuteczności Twoich zabiegów medycznych czy kosmetycznych.

Wybierając odpowiedni autoklaw do swojego gabinetu – niezależnie czy to autoklaw 8l czy autoklaw 12l – zyskujesz pewność, że spełniasz wszystkie normy i standardy, co jest kluczowe dla Twojej działalności.

Pamiętaj także o regularnym przeglądzie technicznym autoklawu, szczególnie jeśli jego pojemność przekracza 10 litrów.

Zapewniaj bezpieczeństwo i najwyższą jakość usług swoim pacjentom, dbając o prawidłowe funkcjonowanie i serwisowanie Twojego autoklawu!